Olympic events begin at Kieler Woche

Published on June 21st, 2017

Kiel, Germany (June 21, 2017) – The breeze was light to moderate and pretty shifty close to the Schilksee shore, making it hard to achieve consistency on day one for the eight Olympic events competing at Kieler Woche.

Robert Scheidt won his first qualifying race and after three races of the competition lies in second overall in the 49er Men’s fleet. Forty-four-year-olds aren’t meant to be able to race a 49er skiff that effectively but the Brazilian is applying his legendary work ethic to learn a completely new set of skills.

“I’m lucky to be sailing with Gabriel Borges who has loads of experience in the boat and we’ve been training hard with the other Brazilian teams at Lake Garda for two months,” said Scheidt. “Today’s conditions were perfect for me, but I think if the wind picks up you will see me capsizing! I have a lot to learn, many mistakes to make before I get better.”

The Brazilian five-time Olympic medallist sits one point off the lead, currently held by young New Zealanders Josh Porebski and Trent Rippey, with local heroes Erik Heil and Thomas Ploessel in third.

Greece’s Vasileia Karachaliou scored a perfect day with two bullets in the Laser Radial women’s singlehander, with German Svenja Weger posting a 5-1 and Erika Reineke (USA) following with a 3-3.

The spoils were shared much more evenly among the Men’s Laser fleet of 131 sailors, with El Salvador’s Enrique Arathoon one of those to win a heat. In the other singlehanded fleet, the Men’s Heavyweight Finn, it’s the Estonia’s Deniss Karpak who holds the early lead.

Germans Victoria Jurczok and Anika Lorenz lead the 49erFX, but with three years to go to Tokyo 2020, this is the year for trialling new partnerships and one of those already showing promise is the Netherlands’ 49erFX pairing of Annemiek Bekkering and Marieke Jongens, who trail in second by two points but lead by a points advantage over Rio 2016 silver medallists and 2013 World Champions from New Zealand, Alex Maloney and Molly Meech.

Rio 2016 bronze medallist Thomas Zajac is back in the Nacra 17 catamaran but racing with a new crew, Barbara Matz, and so far things are going well for the Austrian duo who hold the early lead ahead of Germany’s Jan Hauche Erichsen and Ann Kristin Wedemeyer.

In the 470 Men’s fleet, Austria’s up and coming duo David Bargehr and Lukas Mähr sit on equal points with multiple Olympic and World medal winners, Australia’s Mat Belcher and Will Ryan. In the 470 Women’s fleet, it’s Will Ryan’s sister Jaime who also sits in second overall, crewing for Carrie Smith. Holding the lead by three points is Germany’s Frederike Loewe and Anna Markford.

Tomorrow’s conditions are set for a change, with some rain expected for the first time this week, and the winds set to pick up to 15-16 knots from the west.

Event detailsNotice of RaceResultsFacebook

Day One Results
49er: (3) 1. Josh Porebski / Trent Rippey (NZL,(4)1/1) Punkte 2; 2. Robert Scheidt / Gabriel Borges (BRA,1/2(7)) 3; 3. Erik Heil / Thomas Ploessel (Kiel,(15)1/3) 4; 4. David Gilmour / Joel Turner (AUS,1(4)3) 4; 5. Łukasz Przybytek / Paweł Kołodziński (POL,5(7)2) 7; 6. Dominik Buksak / Szymon Wierzbicki (POL,(10)2/5) 7;

49er FX: (3) 1. Victoria Jurczok / Anika Lorenz (Kiel,(26)1/1) Punkte 2; 2. Annemiek Bekkering / Marieke Jongens (NED,1/3(6)) 4; 3. Alexandra Maloney / Molly Meech (NZL,4/1(17)) 5; 4. Tina Lutz / Susann Beucke (Prien,1/5(16)) 6; 5. Chika Hatae / Hiroka Itakura (JPN,(13)4/3) 7; 6. Azs Uwm Olsztynie / Nadia Zielinska (POL,3(6)4) 7;

Nacra 17: (3) 1. Thomas Zajac / Barbara Matz (AUT,(4)1/1) Punkte 2; 2. Jan Hauke Erichsen / Ann Kristin Wedemeyer (Flensburg,1(3)3) 4; 3. Kevin Bonnevie / Isaura Maenhaut (BEL,2/2(4)) 4; 4. Maksim Semenov / Alina Shchetinkina (RUS,3(6)2) 5; 5. Shibuki Iitsuka (JPN,(6)4/6) 10; 6. Alica Stuhlemmer / Tom Heinrich (Kiel,5(7)5) 10;

Finn: (2) 1. Deniss Karpak (EST,3/1) Punkte 4; 2. Nenad Bugarin (CRO,2/2) 4; 3. Sebastian Kalafarski (POL,7/3) 10; 4. Milan Vujasinovic (CRO,9/4) 13; 5. Arkadiy Kistanov (RUS,6/8) 14; 6. Anders Pedersen (NOR,10/6) 16;

470 M: (2) 1. David Bargehr / Lukas Mähr (AUT,3/1) Punkte 4; 2. Mathew Belcher / Will Ryan (AUS,2/2) 4; 3. Simon Diesch / Philipp Autenrieth (Deggenhausertal,7/4) 11; 4. Sho Kaminoki / Taisei Hikida (JPN,4/8) 12; 5. Daichi Takayama / Kimihiko Imamura (JPN,5/9) 14; 6. Maciej Sapiejka / Adam Krefft (POL,8/7) 15;

470 W: (2) 1. Frederike Loewe / Anna Markfort (Greifswald,2/1) Punkte 3; 2. Carrie Smith / Jaime Ryan (AUS,1/5) 6; 3. Nadine Böhm / Ann- Christin Goliaß (Buchloe,4/2) 6; 4. Theres Dahnke / Birte Winkel (Plau am See,7/3) 10; 5. Agnieszka Skrzypulec / Irmina Mrózek Gliszczynska (POL,3/8) 11; 6. Luise Wanser / Helena Wanser (Hamburg,5/7) 12;

Laser Standard: (2) 1. Marco Benini (ITA,1/3) Punkte 4; 2. Francesco Marrai (ITA,2/4) 6; 3. Enrique Arathoon (ESA,1/8) 9; 4. Sergei Komissarov (RUS,2/7) 9; 5. Valeriy Kudryashov (UKR,5/4) 9; 6. Karl-Martin Rammo (EST,8/2) 10;

Laser Radial: (2) 1. Vasileia Karachaliou (GRE,1/1) Punkte 2; 2. Svenja Weger (Potsdam,5/1) 6; 3. Erika Reineke (USA,3/3) 6; 4. Carolina Albano (ITA,3/4) 7; 5. Anna Pohlak (EST,2/6) 8; 6. Silvia Zennaro (ITA,1/8) 9;

Source: Andy Rice / Kieler Woche

Tags:



Back to Top ↑

Get Your Sailing News Fix!

Your daily or weekly download by email.

Subscribe - In popup

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

We’ll keep your information safe.