Harken Derm

Skunked at US Youth Champs

Published on June 26th, 2018

Wrightsville Beach, NC (June 26, 2018) – Scattered thunderstorms in the morning, no breeze, and an ominous afternoon forecast grounded the 142 sailors competing in this year’s U.S. Youth Sailing Championships. Standings from the previous two days of competition for the six fleets will now roll into tomorrow for the final day of the event.

All events are open to male and female competitors with the doublehanded events open to mixed teams.

Singlehanded Dinghy – Laser Radial
Top 5 – Standings
– 3 races Sunday; 3 races Monday

1. Asher Zittrer, Lakewood Yacht Club / GCYSA, – 5 – 5 – 4 – (42) – 2 – 4 ; 20
2. Marcus Huttunen, GCYSA/MBYC, – 6 – 3 – 3 – 3 – (7) – 6 ; 21
3. Chase Carraway, Lauderdale Yacht Club/Carolina Yacht Club NC, – 1 – 1 – 1 – 23 – 3 – (38) ; 29
4. Ricky Welch, Long Beach Yacht Club/ GCYSA, – 3 – 4 – 13 – (20) – 1 – 10 ; 31
5. Connor Nelson, DIYC, – 7 – 8 – 7 – 9 – (23) – 1 ; 32

Singlehanded Dinghy – Laser Full Rig
Top 5 – Standings
– 3 races Sunday; 4 races Monday

1. Joseph Hou, NHYC/ABYC, – 2 – 2 – 1 – 1 – 1 – 1 – (4) ; 8
2. John Kirkpatrick, Sail Newport, – 1 – 1 – 2 – (7) – 7 – 5 – 7 ; 23
3. Cameron Feves, Cabrillo Beach Yacht Club , – 5 – 5 – 5 – (9) – 3 – 3 – 2 ; 23
4. Caden Scheiblauer, Santa Barbara Yacht Club | GCYSA | SBYSF, – 4 – 4 – 3 – 4 – 2 – 7 – (9) ; 24
5. Pete McGriff, GCYSA/ FYC, – 3 – 3 – 4 – 5 – 5 – (9) – 5 ; 25

Doublehanded Dinghy – International 420
Top 5 – Standings
– 3 races Sunday; 3 races Monday

1. Michelle Lahrkamp/Gabriella DelBello, American YC/LISOT, – 2 – 2 – 2 – 1 – (3) – 1 ; 8
2. Lachlain McGranahan/Declan McGranahan, VMG Racing , – 1 – 1 – 1 – (8) – 6 – 6 ; 15
3. Sarah Burn/Patricia Gerli, VMG Racing, BHYC & MYC, – 7 – 4 – (13) – 2 – 1 – 2 ; 16
4. Maddie Hawkins/Yumi Yoshiyasu, VMG/Outfit Sailing / Annapolis YC, – 9 – (13) – 5 – 4 – 8 – 5 ; 31
5. Adam Larson/Kenny Corsig, VMG/Outfit Sailing, – 3 – 3 – 3 – (15) – 14 – 10 ; 33

Doublehanded Skiff – 29er
Top 5 – Standings
– 4 races Sunday; 4 races Monday

1. Ripley Shelley/Severin Gramm, 2NINER Skiff Squad , – 3 – 2 – 1 – 1 – (7) – 1 – 5 – 4 ; 17
2. Taylor Hasson/Steven Hardee, St Croix Yacht Club/Great Northern Skiff Squad, – 5 – 3 – 3 – 3 – (12) – 3 – 3 – 2 ; 22
3. David Eastwood/Samuel Merson, Santa Barbara Yacht Club/ Mission Bay Yacht Club, – 2 – 1 – 2 – 2 – 8 – 7 – 1 – (10) ; 23
4. Berta Puig/Bella Casaretto, 2NINER, – 4 – 5 – 9 – (10) – 1 – 2 – 2 – 1 ; 24
5. Charlie Hibben/Nicholas Hardy, Great North Skiff Squad, – (8) – 4 – 4 – 4 – 5 – 4 – 6 – 5 ; 32

Multihull – Nacra 15
Top 3 – Standings
– 4 races Sunday; 4 races Monday

1. Nico Martin/AnaClare Solé, Seabrook Sailing Club/ Texas Corinthian Yacht Club, – (8) – 1 – 1 – 1 – 4 – 1 – 6 – 4 ; 18
2. Mia Nicolosi/Teddy Nicolosi, St Thomas Yacht Club, – 2 – 2 – 4 – (5) – 2 – 4 – 3 – 1 ; 18
3. Matthew Monts/Carlyn Blauvelt, South Carolina Yacht Club/Atlanta Yacht Club, – (6) – 3 – 2 – 3 – 5 – 3 – 1 – 2 ; 19

Windsurfing – Techno 293 Plus
Top 3 – Standings
– 3 races Sunday; 3 races Monday

1. Alexander Temko, Clearwater Community Sailing Center, – 1 – 2 – 2 – 1 – 2 – (4) ; 8
2. Manuel nores, Miami yacht vlub, – 2 – 1 – 1 – (3) – 3 – 2 ; 9
3. Dominique Stater, Miami Yacht Club, – 3 – 4 – 4 – (4) – 1 – 1 ; 13

Racing is planned for June 24 to 27.

Event detailsResultsFacebookPhotos

Tags: ,



Back to Top ↑

Get Your Sailing News Fix!

Your daily or weekly download by email.

Subscribe - In popup

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

We’ll keep your information safe.